Субота, 20.04.2024, 07:21
Вітаю Вас Гость | RSS

Світло Любові

Каталог статей

Головна » Статті » Історичні нариси святих місць

Крилос

Крилос

 

Село Крилос знаходиться відразу за містом Галичем, якщо їхати в напрямку на Івано-Франківськ. Щоб описати його історію, то неможливо не згадати історію міста Галич. В князівську добу це місто було столицею Галицького князівства, чи, як ми тепер називаємо, – Галичини. Розквіт князівства припадає на ХІІ-ХІІІ століття. А село Крилос було передмістям столиці.

На Крилоській горі знаходився Собор Успіння Пресвятої Богородиці, побудований у 1157 році за часів князювання Ярослава Осмомисла, та інші Церкви і монастирі. В цьому Соборі князі отримували благословення на князівства, та після смерті багато хто з них були в ньому похороненими. Тут були розташовані маєтки бояр та двори ремісників. Будучи центром держави, Галич поступово стає і духовним центром всієї Галицької землі.

Після татаро-монгольської навали в 1241 році місто Галич було зруйновано, воно перестає бути столицею держави і для нього наступив час занепаду. На Крилоській горі залишився лише монастир і катедральний Собор. У 1301 році Крилос стає осідком Галицьких митрополитів, а пізніше їхніх намісників. Тут перебували такі знамениті єпископи як Макарій Тучапський, Гедеон Балабан, Йосиф Шумлянський, Атанасій та Лев Шептицькі. Вони ж і розбудовували монастир. Катедральний Собор простояв до середини XVI століття. А потім від старості та руйнувань завойовників розвалився, і більше його не відбудовували. Помаленьку і слід від такої історичної споруди затерся в людській пам’яті. Пізніше побудували поруч іншу Церкву, яка часто, внаслідок нападів чужинців, руйнувалася та перебудовувалася.

Крилоський Собор, від початку його побудови, відвідувало дуже багато прочан, бо він славився чудотворним образом Пресвятої Богородиці. Згідно переказів, цей образ було привезено з Константинополя відразу після побудови храму. В XІІІ столітті образ перевезли у місто Львів і він знаходився у монастирі отців Василіан. Пізніше місце перебування цього образа губиться.

Сучасний чудодійний образ Пресвятої Богородиці знаходиться в Крилоському храмі з XVIII століття і, згідно переказів, має дуже цікаву історію свого походження.

– Неподалік від села Сокіл, у лісі, де раніше знаходився монастир, селяни знайшли на дубі образ Пресвятої Богородиці. Вони забрали його до Церкви, а на тому місці вирішили побудувати Каплицю. Проте невідомим способом образ зник з храму і знову опинився на старому місці. Селяни вирішили віднести його в Церкву іншого сусіднього села, але повторилася та сама історія. Так перепробували зі всіма Церквами навколишніх сіл, але образ Пресвятої Богородиці чудесним способом знову і знову повертався на дерево. Слава про цей чудодійний образ облетіла всю Галичину, всі розуміли, що ліс не є місцем для образа, але нічого не могли зробити. Нарешті вирішили вдатися до молитви.

В день Успіння Пресвятої Богородиці, коли прийшло декілька тисяч прочан до цього образа, священики зі всіма почестями з процесією перенесли його в Церкву села Крилос. Там розмістили образ над Престолом, всі клякнули і почали просити Богородицю не повертатися в ліс, а залишитися в храмі і роздавати Своє благословення на всю Галичину. Напевно ці прохання та молитви були почутими і Божа Мати більше не зникала.

Під час першої світової війни Церква в Крилосі зазнала значних руйнувань від гарматних пострілів. Під час пожежі згорів Іконостас, весь інвентар та дах. Чудесним способом залишився неушкодженим хіба що образ Пресвятої Богородиці. Після відновлення храму в 1928 році чудодійний образ помістили у Вівтарі. Знову тисячі прочан почали приходити до цього образа й отримувати від нього благословення та допомогу в своїх потребах.

Прощі припинилися аж за часів безбожної радянської влади. Вони на початку шістдесятих років XX століття закрили Церкву, перетворивши її в філіал Івано-Франківського краєзнавчого музею. Але образ все одно зберігся, він знаходився на хорах серед уламків різного церковного інвентарю.

Тепер чудодійний образ Пресвятої Богородиці відреставрований і знову знаходиться на належному місці в Церкві. Знову тисячі прочан приїжджають у Крилос, щоб отримати допомогу від Пресвятої Богородиці особливо в день храмового празника.

Крилоська гора знаменита не тільки чудодійним образом. На ній ще знаходяться чудодійні джерела, які називаються «Францискові джерела» та «Княжа криниця». Згідно переказів, багато людей отримали зцілення якраз після користування цією благословенною водою.

 

Зібрав та опрацював матеріал

о. Богдан Савчук

Молитовник-путівник для прочанина, Львів – 2006

 

Категорія: Історичні нариси святих місць | Додав: Andrew (10.06.2009)
Переглядів: 1787 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Форма входу
Категорії розділу
Чудотворні ікони [16]
Молитви [9]
Історичні нариси святих місць [36]
Факти оздоровлення [1]
Дев’ятниці [0]
Вервиці [0]
Образки [8]
Різне [3]
Проповіді [7]
В даній категорії розділу, планується розміщувати проповіді, звернення священослужителів до християн
Колядки та віншування [0]
Короткі історії для душі [79]
Розважання та молитви [0]
Пошук
Наше опитування
Відставка Гузара це:?
Всього відповідей: 41
Міні-чат
200
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0